راهنمای کاربری سایت

راهنمای کاربری سیستم فروش اینترنتی بلیت های هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران "هما"

کاربران محترم، از اینکه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" را برای پرواز خود انتخاب کرده اید، بسیار مسرور هستیم و امیدواریم خدمات مناسبی را جهت تهیه راحت و سریع بلیت برای شما فراهم آوریم.

جهت استفاده از سیستم فروش اینترنتی هما لازم است کاربر چند مرحله را پشت سر گذاشته تا نهایتا بلیت الکترونیک هما را برای خود و همراهان خود دریافت نماید. این مراحل عبارتند از:

  1. ورود به سیستم فروش بلیت اینترنتی هما‏ - تشکیل کاربری در سیستم در دفعه اول مراجعه به سایت.

  2. تعیین مبدا، مقصد، تاریخ رفت و برگشت و تعداد مسافران بزرگسال، کودک و نوزاد

  3. تعیین یک پرواز از بین پروازهای پیشنهادی سیستم

  4. ورود اطلاعات مسافران

  5. تائید نهایی مسیر انتخابی و لیست مسافران

  6. پرداخت بهای بلیت

  7. مشاهده بلیت الکترونیک صادر شده و پرینت آن

  8. مشاهده بلیت ها و رزروهای معتبر و کنسل شده

  9. استرداد بلیت

پس از طی مراحل فوق خرید اینترنتی شما از سیستم فروش اینترنتی بلیت های هما پایان پذیرفته و ما آرزوی سفری خوش با پروازهای هما را برای شما و همراهان داریم. جزئیات هر یک از مراحل فوق در زیر بیان خواهد شد.

1-    ورود به سیستم فروش بلیت اینترنتی هما

کاربران جهت ورود به سیستم لازم است کد کاربری و رمز عبور معتبر داشته باشند. برای دریافت این کدهای ورودی لازم است در دفعه اول ورود به سایت به بخش ثبت نام رفته و اطلاعات خود را در این سامانه ثبت نمائید. کاربران بدون ورود به سیستم قادر به مشاهده پروازها ، بررسی وجود جا بر روی پروازهای هما و مشاهده نرخ پروازهای موجود می باشند ولی جهت انجام مراحل رزرو جا و خرید بلیت باید کاربر وارد سیستم شده باشد.


ثبت نام در سایت

برای ثبت نام در سایت باید مطابق شکل بر روی گزینه ورود در منوی بالای صفحه کلیک کرده و از صفحه باز شده،  گزینه ثبت نام را انتخاب کنید. به این ترتیب وارد صفحه ثبت نام خواهید شد.

در صفحه ثبت نام، کاربر باید پست الکترونیک معتبر خود را وارد نماید. چرا که رمز عبور کاربران به آدرس پست الکترونیک تعیین شده ایمیل خواهد شد. چنانچه آدرس پست الکترونیک درست نباشد، کاربر قادر به ورود به سیستم نخواهد بود. نام و نام خانوادگی فارسی و لاتین ( مطابق شناسنامه) کد ملی ، تاریخ تولد و شماره تماس کاربر از اطلاعاتی است که در این صفحه دریافت می گردد. به کاربران پیشنهاد اکید می گردد که در صحت این اطلاعات دقت نمایند. چرا که اطلاعات سیستم برای کاربران ایمیل و پیامک شده و در صورت ورود اطلاعات غلط ارتباط موثر با ایشان مختل خواهدشد.

مقدار وارد شده در کد ملی کاربران و همراهان ایشان باید کاملا مطابق با اطلاعات مندرج بر روی کارت ملی وارد سیستم گردد. سیستم از ورود کدهای ملی اشتباه جلوگیری به عمل می آورد. در ضمن صرفا اعداد کد ملی در بخش کد ملی وارد سیستم گردد. کاراکترهایی مانند خط تیره – یا هر کاراکتر دیگری نباید در این قسمت درج گردد. در ضمن در این سیستم با یک کد ملی صرفا یکبار قادر به تشکیل کد کاربری خواهید بود. لذا در نگه داری کد کاربری خود دقت لازم را مبذول دارید. در صورتی که چند آدرس ایمیل و یا شماره موبایل دارید توجه کافی را داشته باشید که با کدام آدرس ایمیل و شماره موبایل در این سیستم ثبت نام نموده اید. این موارد هنگام فراموشی رمز عبور برای شما بسیار حائز اهمیت خواهند بود. البته لازم به ذکر است که چنانچه اشتباهی در ورود اطلاعات کاربری در هنگام ثبت نام رخ داده، کلیه اطلاعات ( غیر از کد ملی کاربر ) قابل ویرایش مجدد می باشد. برای این منظور کافی است کاربر پس از ورود به سیستم، وارد بخش همراهان شود. در این بخش اطلاعات خود کاربر وجود دارد. کاربر در این بخش قادر است کلیه اشتباهات در اطلاعات اولیه خود را اصلاح نماید. قابل ذکر است که کد ملی کاربری که در سیستم ثبت نام نموده است قابل ویرایش نمی باشد.

از آنجا که اطلاعات ثبت نام اولیه شما، در لیست مسافران پیشنهادی سیستم مورد استفاده قرار می گیرد، موکدا توصیه می شود که در صحت اطلاعات وارد شده و تطابق آنها با اطلاعات شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه خود دقت لازم را مبذول فرمائید. چرا که در صورت ایراد در این اطلاعات احتمال صدور بلیط شما با اطلاعات نادرست بالا می رود و امکان اصلاح این بخش از اطلاعات شامل اشتباه در نام مسافر، جنسیت و تاریخ تولد پس از صدور بلیط مقدور نیست.

پس از تشکیل کد کاربری در سیستم، کاربر 24 ساعت فرصت دارد تا با اولین ورود به سیستم (Login) ، کد کاربری خود را فعال نماید. کاربرانی که در سیستم کد کاربری تشکیل دهند ولی تا 24 ساعت وارد سیستم نشوند، کاربری ایشان بصورت اتوماتیک حذف خواهد شد.

چنانچه آدرس پست الکترونیک خود را اشتباه وارد کرده باشید، قادر به دریافت رمز عبور خود نخواهید بود. در این حالت قادر به ایجاد یک کاربری دیگر نیز در سیستم نخواهید بود. چرا که هر کد ملی قادر به ایجاد تنها یک کد کاربری در سیستم فروش اینترنتی بلیت هما خواهد بود. لذا در این شرایط 24 ساعت صبر کنید. پس از آنکه سیستم کاربری ایجاد شده قبلی را حذف نمود مجددا اقدام به ایجاد کاربری نمائید.

از کاربران این سیستم خواهشمندیم صرفا با کد ملی خود اقدام به ایجاد کاربری در این سیستم نمایند. در صورتی که مطمئن هستید که شما با کد ملی معتبر خود، پیش از این در سیستم فروش اینترنتی بلیت هما ثبت نام نکرده اید و سیستم به شما اعلام می کند که یک کاربر دیگر با کد ملی شما در این سیستم ثبت نام کرده است، لطفا یک اسکن از کارت ملی خود تهیه کرده به آدرس ebooking@iranair.com ارسال نمائید. همکاران ما تلاش می کنند تا مشکل را برطرف نموده و امکان ایجاد کاربری برای شما فراهم نمایند.

فراموشی کد کاربری و رمز عبور

  در صفحه ثبت نام کاربران امکان انتخاب یک سوال امنیتی نیز وجود دارد که جواب کاربر به آن سوال نیز در سیستم ذخیره می شود. در انتخاب این سوال و پاسخ تعیین شده به آن نیز دقت لازم را مبذول دارید، چرا که در شرایط فراموشی رمز عبور سایت، این سوال و پاسخ آن کمک کننده خواهند بود.

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید می توانید به راحتی مجددا آنرا بازیابی نمایید. برای اینکار از لینک "رمز عبور را فراموش کرده ام" استفاده کنید. برای بازیابی رمز عبور فراموش شده برای راحتی کاربران دو راه وجود دارد.

یا کاربر سوال امنیتی که هنگام ثبت نام تعیین کرده بود، به همراه جواب آن و آدرس پست الکترونیکی که به عنوان کد کاربری خود تعیین کرده بود را به خاطر دارد. در این صورت می توان از روش اول استفاده کرده و با پر کردن صحیح این موارد ( مطابق آنچه در فرم ثبت نام تعیین شده بود) رمز عبور مجددا به آدرس ایمیل ارسال می گردد.

در صورتی که موارد مورد نیاز روش اول، مطابق فرم ثبت نام در خاطر کاربر نباشد، می توان از روش دوم برای بازیابی رمز عبور به سیستم استفاده نمود. در این روش نیز کاربر با درج کد ملی، شماره موبایل و پست الکترونیکی که در فرم ثبت نام وارد کرده بود، قادر به دریافت مجدد رمز عبور به سیستم خواهد بود. در صورتی که چند آدرس ایمیل و یا شماره موبایل دارید توجه کافی را داشته باشید که با کدام آدرس ایمیل و شماره موبایل در این سیستم ثبت نام نموده اید.


لازم به یادآوری است که در هر دو روش فوق، مجموعه مطالب وارد شده ( ترکیب پست الکترونیک، سوال و پاسخ امنیتی و یا ترکیب کد ملی، شماره موبایل و پست الکترونیکی) باید مطابق فرم ثبت نام با یکدیگر تطابق داشته باشد تا اعتبار اطلاعات کاربر تائید شده و نهایتا رمز عبور ورود به سیستم برای کاربر ایمیل شود.

ورود اطلاعات همراهان

پس از آنکه کاربران وارد سیستم شدند، قادر خواهند بود که از منوی بالای صفحه منوی همراهان را انتخاب نموده و وارد این صفحه شوند. در این صفحه اطلاعات کاربر بصورت پیش فرض وجود دارد. چنانچه کاربر قصد ویرایش هر یک از اطلاعات شخصی خود را داشته باشد، از این صفحه قادر به انجام این کار می باشد. یک کاربر در سیستم فروش اینترنتی بلیط هما، قادر است برای هر تعداد همراه بلیط تهیه نماید. این سیستم جهت تسهیل فرایند خرید بلیط برای کاربران، این امکان را نیز فراهم نموده که در صورت تمایل کاربر، اطلاعات همراهان را در سیستم نگه داری نماید. برای استفاده از این امکان، وارد منوی همراهان شده و یکبار اطلاعات کامل همراهان و افرادی که تمایل به تهیه بلیط برای ایشان را دارید وارد نمایید. در این صورت سیستم، کلیه اطلاعات ایشان ( شامل کد ملی، تاریخ تولد، پست الکترونیک، شماره تماس، شماره گذرنامه و یا شماره کارت کثیرالسفر) را در پروفایل شخصی شما ذخیره کرده تا در زمان تهیه بلیط سیستم این اطلاعات را بازیابی نموده تا فرایند ورود اطلاعات مسافر برای شما تسهیل گردد.

2-    تعیین محدودیت های جستجو

کاربران در اولین صفحه سایت قادر به تعیین محدودیتها جهت جستجو در پروازهای "هما" می باشند.


در این صفحه کاربر می تواند موارد زیر را تعیین نماید؛

یک طرفه یا دو طرفه بودن مسیر، مبدا، تاریخ رفت، مقصد، تاریخ برگشت (در صورتی که مسافر مسیر دو طرفه را انتخاب کرده است)، تعداد مسافران بزرگسال(بالای 12 سال)، کودک (بین 2 تا 12 سال)، نوزاد ( زیر 2 سال) و درجه پذیرایی و اینکه آیا کاربر فقط در تاریخ های تعیین شده قادر به انجام سفر است یا سیستم پروازهای 2 روز قبل یا 2 روز بعد را هم به کاربر نمایش دهد.

توضیح آنکه تفاوت درجه های پروازی "هما کلاس" و "عادی" در میزان جرایم آنها در صورت تغییر تاریخ بلیت و یا استرداد بلیت می باشد. توضیح این موارد را می توانید در مقررات بلیت های داخلی و خارجی مشاهده نمایید.

3-    تعیین پرواز مورد نظر

پس از تعیین محدودیتهای جستجو و کلیک بر روی کلید جستجوی پرواز، نتایج جستجو در یک جدول برای کاربر نمایش داده می شود. چنانچه کاربر مسیر یکطرفه انتخاب کرده باشد شکل جدول نمایش داده شده به شکل زیر خواهد بود.

در مسیرهای دو طرفه جدول انتخاب پروازهای موجود به شکل زیر خواهد بود. خانه هایی که با رنگ آبی در این جدول نمایش داده شده اند، تاریخ تعیین شده توسط کاربر بوده و سایر خانه های جدول پروازهای موجود در 2 روز قبل یا بعد از پرواز می باشد. چنانچه نرخ بلیت، در خانه های مختلف جدول با هم متفاوت باشد، ارزرانترین نرخ مسیر با پرچمی به رنگ قرمز که در گوشه سمت راست بالای خانه جدول نمایش داده می شود، مشخص می گردد.
در مسیرهای خارجی، چنانچه یکی از پروازهای "هما" با شرکت هواپیمایی دیگری صورت گیرد، این موضوع نیز با پرچم دیگری به رنگ زرد که در سمپ چپ بالای آن خانه از جدول قرار داده می شود، مشخص می گردد.

هر یک از خانه های این جدول نشان دهنده وجود جا بر اساس تعداد مسافران تعیین شده توسط کاربر و نمایش کمترین نرخ بهای یک مسافر بزرگسال در پرواز در مسیر رفت و برگشت می باشد. برای گذشتن از این مرحله کاربر باید یکی از خانه های جدول را انتخاب نماید. برای انتخاب خانه مورد نظر باید دکمه انتخاب زده شود. با توجه به آنکه برای هر پرواز در مسیرهای هما نرخ های متفاوتی موجود است و شرایط تغییر بلیط خریداری شده، استرداد آن ، هزینه نرسیدن به پرواز و میزان بار مجاز و مدت اعتبار بلیط در کلاسهای نرخی هما متفاوت است؛ این سامانه امکان انتخاب شرایط مختلف نرخی را برای مشتریان خود فراهم آورده است. برای مشاهده و تعیین نرخ مورد نظر کاربر، لازم از در جدول نمایش داده شده بر روی دکمه انتخاب کلیک شود. در این مرحله یک جدول دیگر نمایش داده می شود. در این جدول برای ترکیب پرواز انتخاب شده، یک تا چهار نرخ مختلف نمایش داده می شود. در مثال زیر سه نرخ مختلف در مسیر و پرواز تعیین شده برای کاربر وجود دارد.

کاربران محترم برای انتخاب نرخ مورد نظر خود از جدول انتخاب پرواز، حتما باید در این جدول نرخ مورد نظر خود را انتخاب نمایند. در این شرایط است که دکمه ادامه در پایین جدول اصلی فعال می شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر نوع هواپیما با کلیک بر روی لینک نمایش می توانید جزئیات بیشتری از پرواز نمایش داده شده در هر یک از خانه های جدول را مشاهده نمائید.

4-    ورود اطلاعات مسافران

پس از آنکه در صفحه انتخاب پرواز ( پروازهای مسیر رفت و برگشت) تعیین شد، کاربر به صفحه ورود اطلاعات مسافران می رود.

در بالای این صفحه مسیر انتخابی کاربر با تمام جزئیات نمایش داده می شود. لطفا در این صفحه به مقررات بار و جرایم استرداد بلیت توجه فرمائید.

چنانچه قصد تهیه بلیط برای خود را دارید، می توانید از قسمت انتخاب مسافر، نام خود را برگزینید. چنانچه اطلاعات همراهان خود را پیشتر در سیستم وارد نموده اید، از قسمت انتخاب از مسافران همراه، اطلاعات همراهان خود را انتخاب کنید.

در این حوزه به چند مورد توجه کنید:

محدودیتهای کودک و نوزاد بر اساس سن افراد در تاریخ اولین بخش پرواز تعیین می شود. سن مسافران نسبت به تاریخ پرواز رفت بررسی شده و سن بالای 12 سال به عنوان مسافر بزرگسال، بین 2 تا 12 سال بعنوان مسافر کودک و مسافر زیر 2 سال بعنوان مسافر نوزاد محسوب میگردد. چنانچه تاریخ تولد افراد با شناسنامه ایشان تطابق نداشته باشد، در فرودگاه این موضوع بررسی شده و جرایمی برای متخلفین در نظر گرفته می شود.

یک مسافر تنها قادر است در یک روز یک رزرو در روی یک پرواز داشته باشد. از اینرو اطلاعات مسافران را با دقت وارد نمائید. سیستم از ورود اطلاعات تکراری مسافران در رزرو جا روی یک پرواز جلوگیری به عمل می آورد.

5-    تائید نهایی مسیر انتخابی و لیست مسافران

در این مرحله رزرو جا برای مسافر( مسافران) در پرواز ( پروازهای) انتخاب شده انجام شده است. این رزرو تا 30 دقیقه معتبر باقی می ماند. در این مدت کاربر فرصت دارد وارد صفحه بانک شده و پرداخت بهای بلیت ( بلیتهای) خریداری شده را انجام دهد. در صورت عدم پرداخت بهای بلیت، رزرو انجام شده بصورت اتوماتیک پس از 30 دقیقه باطل خواهد شد. از آنجا که رزرو انجام شده بر روی پروازهای شلوغ، ممکن است فرصت استفاده از خدمات هما را از سایر متقاضیان سلب نماید، پیش از رزرو جا بر روی پروازهای هما دقت لازم را مبذول دارید. اطلاعات کاربرانی که روی سیستم رزرو انجام داده و آنها را تبدیل به بلیت ننمایند، در سیستم ثبت و نگهداری می شود.

6-    پرداخت بهای بلیط

پس از تائید اطلاعات نمایش داده شده در مورد مسیر و مسافران کاربران به صفحه بانک هدایت شده تا پرداخت بهای بلیت صورت گیرد. مدت زمان ارائه شده به کاربران در سیستم بانکی کشور نیز محدود بوده و کاربر باید در کمتر از 15 دقیقه در صفحات بانکی عملیات پرداخت خود را صورت دهد. لذا پیشنهاد می گردد اطلاعات کارت بانکی و سایر اطلاعات مورد نیاز را از قبل آماده داشته باشید، تا در صورتی که سیستم رزرو جای شرکت هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران "هما" وجود جا بر روی یکی از پروازهای خود را برای مسافران تعیین شده شما نمایش داد، به سرعت بلیط تهیه گردد تا سیستم قادر به ارائه خدمات مورد نیاز کاربران عزیز خود باشد.

7-    مشاهده بلیت الکترونیک صادر شده و چاپ آن

پس از آنکه کاربر پرداخت بهای بلیط را انجام داد و از سایت بانک به سایت فروش اینترنتی هما مراجعه نمود بلفاصله بلیط الکترونیکی برای مسافران صادر و به کاربر نمایش داده میشود. جهت دستیابی راحت تر به این اطلاعات و در دسترس بودن بیشتر اطلاعات مورد نیاز کاربر، این بلیت به آدرس پست الکترونیک مسافران نیز ارسال خواهد شد. همچنین شماره بلیط های الکترونیک مسافران نیز به شماره (شماره های) تلفن همراه اعلام شده نیز بلافاصله پیامک خواهد گردید. مسافران قادرند در صورت تمایل از بلیت الکترونیک خود پرینت تهیه نمائید و به فرودگاه مراجعه نمائید. در صورتی که امکان چاپ بلیت برایتان فراهم نیست، شماره بلیط الکترونیک خود و همراهان را یادداشت کرده و یا از روی پیامک ( های)  ارسالی و در فرودگاه آنرا به متصدی پذیرش تحویل دهید.

جهت مشاهده مجدد بلیط های صادر شده توسط سیستم نیز می توان از منوی بالای صفحه، وارد لیست رزروها شد. سپس در لیست رزروها با توجه به مسیر و تاریخ پرواز ، رزرو مورد نظر را پیدا و دکمه مشاهده را کلیک نمایند. در صفحه باز شده اطلاعات دقیق پرواز و لیست مسافران مشاهده می شود. در این صفحه می توان بر روی دکمه مشاهده بلیت ها کلیک نمود تا بلیط های صادر شده مجددا نمایش داده شوند.

شماره بلیت های الکترونیک صادر شده توسط سیستم فروش بلیط اینترنتی "هما" یک کد 13 رقمی است که با 09677 شروع می شود. (نمونه یک شماره بلیت الکترونیک معتبر "هما" : 0967704769829) هر یک از مسافران و همراهان ایشان باید یک شماره بلیت الکترونیک جداگانه از سیستم دریافت کنند.

اطلاعات بلیط های صادر شده در سیستم فروش اینترنتی همواره در سیستم باقی خواهد ماند و کاربر در هر زمان که به سایت فروش بلیت اینترنتی هما وصل گردد، قادر به مشاهده بلیط های صادر شده توسط این سیستم خواهد بود.

8-    مشاهده بلیت ها و رزروهای معتبر و کنسل شده

کاربران این سیستم قادرند که از منوی بالای صفحه، وارد منوی لیست رزروها شده و لیستی از بلیتهای خریداری شده پیشین، همچنین لیستی از رزروهای معتبر و یا کنسل شده خود را مشاهده نمایند. این قسمت این امکان را به کاربر می دهد که مجددا به سایت مراجعه کرده و بلیت های صادر شده قبلی را مشاهده نموده و یا پرینت آنها را تهیه نماید.

همچنین چنانچه کاربر بلافاصله پس از تشکیل رزرو پرداخت بهای بلیط را صورت نداد و احتمالا از سیستم خارج شد،  چنانچه پیش از ابطال رزرو ( در کمتر از 30 دقیقه پس از تشکیل رزرو) وارد لیست رزروهای خود شود، قادر است فرایند خرید بلیت خود را تکمیل نماید. برای این منظور با کلیک بر روی دکمه نمایش رزرو معتبر، امکان ادامه مسیر به صفحه بانک برای کاربر وجود دارد.

توجه : کلیه رزروهای تشکیل شده توسط سیستم فروش اینترنتی هما همواره چنانچه پس از گذشت 30 دقیقه پرداختی برای آنها انجام نشده و برای رزرو بلیط صادر نشود، بصورت اتوماتیک کنسل می گردند. لذا در صورتی که کاربر با تاخیر پرداخت خود را انجام دهد، و مدت 30 دقیقه سپری گردد، صدور بلیط ایشان با مشکل مواجه شده و ممکن است جا بر روی پرواز پر شده و ما شرمنده کاربر گرامی شویم. لذا موکدا خواهشمندیم پس از دریافت جا بر روی مسیر مورد نظر و به تعداد مسافران تعیین شده برای پرداخت هزینه و دریافت بلیط خود هر چه سریعتر اقدام نمایند تا رزرو صورت گرفته باطل نشده و روند صدور بلیط با مشکل مواجه نشود.

در لیست رزروها، هر ردیف مربوط به یک درخواست تشکیل رزرو در سیستم فروش اینترنتی بلیط "هما" می باشد. هر رزرو شامل یک کد بازیابی، مسیر ( یک طرفه یا دو طرفه) ، تاریخ پرواز، زمان تشکیل رزرو و وضعیت می باشد. هر ردیف بسته به وضعیت در رنگهای سبز، زرد، قرمز و خاکستری می باشد.

رنگ سبز مربوط به رزروهایی است که تبدیل به بلیط شده اند و همچنان در این وضعیت باقی مانده اند. یعنی یا کاربر از آن بلیط در پروازهای هما استفاده کرده و یا در آینده قصد استفاده از آن بلیط را دارد.

رنگ قرمز مربوط به رزروهایی است که کاربر آنها را تشکیل داده ولی پس از گذشت 30 دقیقه بهای بلیط را پرداخت نکرده و سیستم بصورت اتوماتیک رزرو را ابطال نموده است.

رنگ زرد مربوط به رزروهایی است که کاربر بلیط آن را تهیه کرده ولی پس از آن درخواست استرداد کل و یا بخشی از بلیط را داشته و بلیط مسترد گردیده است.

رنگ خاکستری مربوط به رزروهایی است که کاربر رزرو را تشکیل داده ولی هنوز پرداختی برای آنها انجام نداده است. در عین حال هنوز 30 دقیقه از زمان تشکیل رزرو سپری نشده و رزرو فعال است. کاربر قادر است در مدت باقی مانده پرداخت وجه بلیط را انجام داده و بلیط های خود را تهیه نماید. ولی دقت به مدت زمان باقی مانده بسیار حائز اهمیت است که کاربر این فرصت را داشته باشد که تا مدت اعتبار رزرو حتما فرایند بانکی خود را تکمیل نماید. در غیر اینصورت صدور بلیط وی با مشکل مواجه می گردد.

چنانچه در این قسمت، سیستم به هر دلیلی قادر به صدور بلیط الکترونیک شما نشد، همکاران ما که در حال رصد کردن ارائه خدمات مناسب به شما می باشند، بلافاصله این موضوع را متوجه و بلیط را صادر و به آدرس پست الکترونیک شما ارسال خواهند نمود. شماره تماس این همکاران در تهران 46625949 می باشد.

9-    استرداد بلیت

یکی از نیازهای کاربران سیستم فروش اینترنتی بلیت "هما" استفاده از خدمات استرداد بلیت می باشد. برای استرداد بلیط های خریداری شده کاربران لازم است ابتدا وارد سیستم شده و سپس وارد لیست رزروهای خود شوند. کاربران قادرند برای لیستی از رزرهای خود که به رنگ سبز می باشند ( یعنی برای رزرو ، بلیط  تهیه شده است ) درخواست استرداد صادر نمایند. برای این منظور کاربر باید در لیست رزرو خود بر روی دکمه مشاهده کلیک نماید تا وارد اطلاعات رزرو شود.

در صفحه باز شده، ابتدا مسیر (مسیرهای ) پروازی بلیط نمایش داده شده و سپس لیست مسافرین در رزرو نمایش داده می شود. در پایین صفحه نیز دکمه های مشاهده بلیط و درخواست استرداد، قابل استفاده می باشند.

در صورتی که کاربر دکمه درخواست استرداد را کلیک نماید صفحه دیگری باز می شود. در این صفحه کاربر قادر است برای کلیه مسیرهای ( رفت و برگشت) هر یک مسافران رزرو خود درخواست استرداد نماید. در این صفحه با توجه به زمانی که درخواست استرداد اعلام می گردد، درصد جریمه تعلق گرفته به بلیط کاربر محاسبه و نمایش داده می شود. در صورتی که کاربر به دلیل مشکلات شخصی تمایل به استرداد بلیط دارد، باید دلیل استرداد را دلایل شخصی عنوان نماید. در صورتی که دلیل استرداد تاخیر بیش از 2 ساعت پرواز و یا کنسل شدن پرواز می باشد، باید مسافر مدارک مستدل را از همکاران ما در فرودگاه دریافت کرده باشد تا پس از کنترلهای مربوطه استرداد وجه صورت گیرد.

از کاربران متقاضی استرداد بلیط، خواهشمند است که کلیه موارد استردادی را یکباره تعیین نمایند و در سیستم ثبت کنند. در اینصورت عملیات استرداد وجه به حساب ایشان سریعتر صورت می پذیرد.

کاربران قادرند ردیف هایی از بلیط های مسافران را جهت استرداد انتخاب نمایند که وضعیت آنها در وضعیت قابل استرداد باشد. ممکن است برخی از مسیرهای بلیط که در وضعیت غیر قابل استرداد باشد.

نکته قابل توجه دیگر آنکه از 3 ساعت مانده به پرواز تا 24 ساعت پس از پرواز نیز امکان استرداد یک مسیر از بلیط مقدور نمی باشد. در صورت تمایل به استرداد بلیط در این شرایط باید پس از گذشت 24 ساعت پس از زمان پرواز جهت استرداد آن مراجعه نمود.

چنانچه مسافر ( مسافران) بلیط ( بلیط های) خود را در مسیر دو طرفه تهیه کرده اند، می توانند در هر زمان که مطمئن شدند که قادر به استفاده از بلیط خود نمی باشند، در سیستم اعلام کنسلی نمایند. درصد جریمه تعلق گرفته به مسافران بر اساس زمان اعلام کنسلی جا می باشد.  ولی فرایند استرداد بلیط زمانی اتفاق می افتد که مسافر قصد استفاده از مسیر دیگر موجود در بلیط خود را نداشته باشد.  چنانچه مسافر در بلیط دو طرفه خود ، تنها قصد استرداد یک طرف بلیط را دارد و می خواهد از یک سر بلیط خود استفاده نماید، استرداد بهای بلیط پس از استفاده از بلیط، مقدور می باشد. لذا در این شرایط کاربر باید دو بار به سایت مراجعه نماید. یکبار برای اعلام کنسلی مسیری که نمی خواهد از آن استفاده کند و بار دیگر در زمانی که از مسیر موجود در بلیط خود استفاده کرده و برای استرداد وجه مسیر کنسلی مراجعه می کند.

قابل ذکر است وجوه استردادی به کارت پرداخت کننده واریز خواهد شد

10-    صدور بلیط تخفیف دار

چنانچه کاربر تحت پوشش بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی می باشد، باید ابتدا در سایت خريد اینترنتی بلیط "هما" ثبت نام کند. پس از ورود کاربر به سایت، استفاده از خدمات بلیط تخفیف دار مقدور می گردد.

برای استفاده از بلیط تخفیف دار، کاربر باید اطلاعات دقیق فرد تحت پوشش بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی را وارد نماید.  اطلاعات وارد شده باید دقیقا منطبق با اطلاعات درج شده در سازمان مربوطه باشد. پیشوند و پسوند نام و نام خانوادگی و تطابق آن با نام و نام خانوادگی لاتین و صحت سایر اقلام داده ای در دریافت تائید اطلاعات اهمیت دارد. اطلاعات کاربر، از بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی استعلام می شود. پس از دریافت تائید استعلام، امکان تعیین مسیر و تاریخ آن برای متقاضی فراهم شده و جا رزرو شده و بلیط صادر می گردد.

چنانچه پس از ورود اطلاعات کاملا صحیح ( منطبق با کارت بنیاد یا سازمان بهزیستی) تحت پوشش بودن کاربر مورد تائید قرار نگرفت، موضوع را با بخش تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی پیگیر شوید. سیستم خريد اینترنتی بلیط هواپیما "هما" استعلام اطلاعات را از بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی انجام داده و تائید یا عدم تائید تحت پوشش بودن اطلاعات فرد تنها توسط این نهادها صورت گرفته و بلیط های تخفیف دار "هما" تنها به اطلاعات تائید شده از طرف ایشان تعلق می گیرد.

استفاده از بلیط های تخفیف دار سازمانها، تنها در مسیرهای داخلی هما مقدور می باشد.

برای دریافت تائید از سازمانهای بهزیستی و بنیاد شهید، باید علاوه بر آنکه کد ملی شما از طرف سازمان متبوع تائید شود، سایر اقلام اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی فارسی و لاتین و تاریخ تولد و ... نیز کاملا منطبق با اطلاعات شناسنامه و اطلاعات دریافتی از سازمان متبوع باشد. به دفعات دیده شده که افراد نام خانوادگی خود را بصورت کامل ( پسوند و پیشوند) وارد نکرده و قادر به گرفتن تائید از سیستم نمی شوند. چنانچه از تائید کد ملی خود از طرف سازمان متبوع اطمینان دارید، در صحت اطلاعات وارد شده دقت بیشتری داشته باشید.

تائید اطلاعات افراد واجد شرایط استفاده از بلیط های تخفیف دار "هما"، مستقیما توسط بنیاد شهید و ایثارگران و سازمان بهزیستی صورت می گیرد. کاربران محترم سیستم خريد اینترنتی بلیط ، پس از تشکیل کاربری و ورود به سیستم قادر خواهند بود در بخش تخفیفات، کد ملی و سایر اطلاعات فرد تحت پوشش سازمان مورد نظر خود را وارد کنند. در این مرحله سیستم خريد اینترنتی هما از سازمان متبوع ( بنیاد شهید و جانبازان یا سازمان بهزیستی ) استعلام کرده و در صورت تائید اطلاعات فرد، امکان استفاده از نرخ های ویژه و تخفیف دار برای ایشان مقدور می گردد. اعتبار کارت ایثارگری و یا بهزیستی خود را با سازمان متبوع بررسی نمایید. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" نقشی در تائید یا عدم تائید اعتبار کارتهای ایثارگری و بهزیستی نداشته و بررسی اعتبار هر کارت هنگام درخواست متقاضی از سازمان مربوط استعلام می شود.

کاربرانی که اطلاعات ایشان توسط سازمان متبوع، مورد تائید قرار گرفت، پس از تعیین نوع سفر ( یک طرفه دو طرفه و یا دو مسیره) مسیر و تاریخ مورد نظر خود را تعیین و مانند سایر کاربران سیستم خرید اینترنتی، وجود جا و نرخ تخفیف دار را مشاهده می نمایند. پس از انتخاب پرواز از میان گزینه های ارائه شده، اطلاعات مسافر بر اساس اطلاعات دریافتی از بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی نمایش داده شده و بلیط برای همان مسافر صادر می گردد. اطلاع از این موضوع ضروری است که در فرودگاه فقط مسافر با مشخصات وارد شده در بلیط قادر به استفاده از این بلیط می باشد.

چنانچه فرد تحت پوشش بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی، کودک و یا نوزاد باشد، تخفیف دیگری بابت مسافر کودک و یا نوزاد به مسافر تعلق نگرفته و مطابق قوانین مسافر قادر به استفاده از تنها یک نوع تخفیف می باشد.

کاربران گرامی، هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران "هما" همواره تلاش دارد خدمات خود را به بهترین صورت در اختیار شما سروران گرامی قرار دهد. چنانچه مشکلی در هر بخشی از سایت داشته و یا نقطه نظرات خاصی در مورد هر قسمت از سیستم فروش بلیت الکترونیک دارید علاوه بر همکاران ما که بصورت تلفنی 46625949 پاسخگوی شما عزیزان هستند، نیز می توانید با آدرس پست الکترونیک ebooking@iranair.com با ما در ارتباط باشید.

به امید دیدار شما در سفرهای "هما" و سامانه خرید اینترنتی بلیت "هما"

 

10-    صدور بلیط تخفیف دار

چنانچه کاربر تحت پوشش بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی می باشد، باید ابتدا در سایت خريد اینترنتی بلیط "هما" ثبت نام کند. پس از ورود کاربر به سایت، استفاده از خدمات بلیط تخفیف دار مقدور می گردد.

برای استفاده از بلیط تخفیف دار، کاربر باید اطلاعات دقیق فرد تحت پوشش بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی را وارد نماید.  اطلاعات وارد شده باید دقیقا منطبق با اطلاعات درج شده در سازمان مربوطه باشد. پیشوند و پسوند نام و نام خانوادگی و تطابق آن با نام و نام خانوادگی لاتین و صحت سایر اقلام داده ای در دریافت تائید اطلاعات اهمیت دارد. اطلاعات کاربر، از بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی استعلام می شود. پس از دریافت تائید استعلام، امکان تعیین مسیر و تاریخ آن برای متقاضی فراهم شده و جا رزرو شده و بلیط صادر می گردد.

چنانچه پس از ورود اطلاعات کاملا صحیح ( منطبق با کارت بنیاد یا سازمان بهزیستی) تحت پوشش بودن کاربر مورد تائید قرار نگرفت، موضوع را با بخش تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی پیگیر شوید. سیستم خريد اینترنتی بلیط هواپیما "هما" استعلام اطلاعات را از بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی انجام داده و تائید یا عدم تائید تحت پوشش بودن اطلاعات فرد تنها توسط این نهادها صورت گرفته و بلیط های تخفیف دار "هما" تنها به اطلاعات تائید شده از طرف ایشان تعلق می گیرد.

استفاده از بلیط های تخفیف دار سازمانها، تنها در مسیرهای داخلی هما مقدور می باشد.

برای دریافت تائید از سازمانهای بهزیستی و بنیاد شهید، باید علاوه بر آنکه کد ملی شما از طرف سازمان متبوع تائید شود، سایر اقلام اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی فارسی و لاتین و تاریخ تولد و ... نیز کاملا منطبق با اطلاعات شناسنامه و اطلاعات دریافتی از سازمان متبوع باشد. به دفعات دیده شده که افراد نام خانوادگی خود را بصورت کامل ( پسوند و پیشوند) وارد نکرده و قادر به گرفتن تائید از سیستم نمی شوند. چنانچه از تائید کد ملی خود از طرف سازمان متبوع اطمینان دارید، در صحت اطلاعات وارد شده دقت بیشتری داشته باشید.

تائید اطلاعات افراد واجد شرایط استفاده از بلیط های تخفیف دار "هما"، مستقیما توسط بنیاد شهید و ایثارگران صورت می گیرد. کاربران محترم سیستم خريد اینترنتی بلیط ، پس از تشکیل کاربری و ورود به سیستم قادر خواهند بود در بخش تخفیفات، کد ملی و سایر اطلاعات فرد تحت پوشش سازمان مورد نظر خود را وارد کنند. در این مرحله سیستم خريد اینترنتی هما از سازمان متبوع ( بنیاد شهید و جانبازان یا سازمان بهزیستی ) استعلام کرده و در صورت تائید اطلاعات فرد، امکان استفاده از نرخ های ویژه و تخفیف دار برای ایشان مقدور می گردد. اعتبار کارت ایثارگری و یا بهزیستی خود را با سازمان متبوع بررسی نمایید. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" نقشی در تائید یا عدم تائید اعتبار کارتهای ایثارگری و بهزیستی نداشته و بررسی اعتبار هر کارت هنگام درخواست متقاضی از سازمان مربوط استعلام می شود.

کاربرانی که اطلاعات ایشان توسط سازمان متبوع، مورد تائید قرار گرفت، پس از تعیین نوع سفر ( یک طرفه  دو طرفه و یا دو مسیره) مسیر و تاریخ مورد نظر خود را تعیین و مانند سایر کاربران سیستم خرید اینترنتی، وجود جا و نرخ تخفیف دار را مشاهده می نمایند. پس از انتخاب پرواز از میان گزینه های ارائه شده، اطلاعات مسافر بر اساس اطلاعات دریافتی از بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی نمایش داده شده و بلیط برای همان مسافر صادر می گردد. اطلاع از این موضوع ضروری است که در فرودگاه فقط مسافر با مشخصات وارد شده در بلیط قادر به استفاده از این بلیط می باشد.

چنانچه فرد تحت پوشش بنیاد شهید و یا سازمان بهزیستی، کودک و یا نوزاد باشد، تخفیف دیگری بابت مسافر کودک و یا نوزاد به مسافر تعلق نگرفته و مطابق قوانین مسافر قادر به استفاده از تنها یک نوع تخفیف می باشد.