نکات خرید بلیت خارجی

 پروازهاي بين المللي

1- مقتضی است نام و نام خانوادگی مسافر عینا مطابق با نام و نام خانوادگي مندرج در گذرنامه وارد شود . در صورت وجود مغایرت ، مسافر امکان استفاده از بلیت را نخواهد داشت . لازم به ذکر است پرداخت هر گونه جريمه به علت مغايرت اسمي به عهده مسافر ميباشد ، ضمنا تغيير نام بعد از صدور بليط امكان پذير نمي باشد .
 
 افرادي كه داراي دو گذرنامه ايراني و خارجي مي باشند و نام و نام خانوادگي آنها در دو گذرنامه متفاوت است می بایستی در هنگام رزرو بليت ابتدا نام درج شده در گذرنامه ايراني و سپس نام خارجي خود را مطابق نمونه زیر درج نماید . مثال : اگرنام مسافر درگذرنامه ايراني BABAK  و نام خانوادگی KIANI  باشد و همچنین نام و نام خانوادگی مسافر درگذرنامه خارجي NIKOLAS KENTH    باشد، طریقه درج آن در صفحه اطلاعات مسافر بصورت زیر می باشد :

NAME:BABAKNIKOLAS *

LASTNAME:KIANIKENTH *

2- مسئوليت رعایت قوانين و مقررات سفر از جمله داشتن گذرنامه و ويزای معتبر بر عهده مسافر مي باشد ، درصورت نياز می توانید با واحد رواديد ايران اير با شماره 51007441 تماس حاصل فرماييد. 
نكات مهم: 

*گذر نامه مسافر می بایستی از زمان شروع مسافرت حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد. 
*براي صدور بليط هاي يك طرفه وجود يكي از موارد زير الزامي مي باشد: 
الف) دارا بودن گذرنامه كشور مقصد 
ب) دارا بودن کارت اقامت كشور مقصد 

ج) دارا بودن ويزاي بالاي شش ماه يا ويزاي شینگن نوع
 
D  
*در صورتيكه مسافر بليت رفت خود را ازايران اير و برگشت آن را از ايرلاين هاي ديگر به صورت جداگانه(دو بليط مجزا) تهيه كرده باشد ارائه هر دو بليت به كانتر پذیرش مسافر در فرودگاه الزامي مي باشد. 
*مسافراني كه داراي ويزاي محدود هستند براي صدور بليت رفت و برگشت می بایست به محدوده ي اعتبار ويزای خود توجه داشته باشند.
3-برای تهیه بليط هاي تخفيف دار مختص افراد بالاي 60 سال ، دانشجويان و اساتيد دانشگاه و........ می بایست به صورت حضوري به دفاتر ايران اير مراجعه شود . 
*بليط هاي دانشجويي فقط در شعب خارج از كشور صادر مي گردد.
4-مسافراني كه خواستار خدمات ويژه ي پزشكي هستند بايد صورت حضوري به دفاتر ايران اير مراجعه كرده و فرم پزشكي دريافت كنند ضمنا براي دریافت اطلاعات پزشكي مي توانيد با شماره تلفن 46624071-46624333تماس حاصل فرماييد.
5-مسافراني كه خواستار خدمات ويلچر-غذاي مخصوص و یا تخت نوزاد هستند  می توانند از طریق همین سامانه به هنگام ورود اسامی، گزینه مربوطه را انتخاب نمایند .

6- توالی استفاده از کوپن های بلیت ( توالی مسیرها ، ابتدا مسیر اول ، دوم مسیر دوم ، سوم مسیر سوم ،...) لازم و ضروری است .
7-در خصوص حمل بار اضافي تلفن 51007484 ،حمل موجود زنده (حيوان و غیره ) تلفن 51007318 و همچنین در خصوص جنازه متوفی تلفن 51003557 پاسخگوی شما خواهند بود. 

نماد مشترک : 
ایران ایر در مسیر وین با هواپیمائی اتریش
OS ، در مسیر فرانکفورت و مونیخ با هواپیمائی لوفتهانزا LH  ، در مسیر آنکارا و استانبول با هواپیمائی ترکیش TK دارای قرارداد نماد مشترک می باشد.
به آگاهی می رساند، براساس قوانین و مقررات اعمال شده از سوی کشورهای مقصد و نیز با توجه به شرایط و مفاد مندرج در دستورالعمل منتشره از سوی آن کشورها، شرکت های هوایی الزام دارند تا اطلاعات مربوط به نگهداری جا، پذیرش و سوارشدن مسافران به هواپیما (شامل اطلاعات بلیط، نگهداری جا و گذرنامه) را به مراجع ذیصلاح کشورهای مقصد ارسال نمایند .