نکات خرید بلیت خارجی

نكات مربوط به پروازهاي بين المللي
1- مقتضی است نام و نام خانوادگی مسافر عینا مطابق با نام و نام خانوادگي مندرج در گذرنامه در سیستم وارد شود تا هنگام پذیرش مشکلی بوجود نیاید . افرادي كه داراي دو گذرنامه ايراني و خارجي مي باشند كه نام و نام خانوادگي آنها در دو گذرنامه متفاوت است در هنگام رزرو بليت ابتدا نام درج شده در گذرنامه ايراني و سپس خارجي مطابق نمونه زیر درج گردد . مثال : اگرنام مسافر درگذرنامه ايراني BABAK و نام خانوادگی KIANI باشد و همچنین نام و نام خانوادگی مسافر درگذرنامه خارجي NIKOLAS KENTH باشد طریقه درج آن درصفحه اطلاعات مسافربصورت زیر می باشد NAME:BABAKNIKOLAS LASTNAME:KIANIKENTH *تغيير نام در اين سيستم بعد از صدور بليت امكان پذير نمي باشد.
2- مسئوليت رعایت قوانين و مقررات سفر از جمله داشتن گذرنامه و ويزای معتبر بر عهده خود مسافر مي باشد  ،درصورت نياز با واحد رواديد ايران اير با شماره 51007441 تماس حاصل فرماييد.
نكات مهم:
*گذر نامه مسافر از زمان شروع مسافرت بايد حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
*براي صدور بليط هاي يك طرفه يكي از موارد زير الزامي مي باشد:
الف) دارا بودن گذرنامه كشور مقصد
ب) دارا بودن کارت اقامت كشور مقصد
ج) دارا بودن ويزاي بالاي شش ماه يا ويزاي شینگن نوع D
*در صورتيكه مسافر بليت رفت خود را ازايران اير و برگشت آن را از ايرلاين هاي ديگر به صورت جداگانه(دو بليط مجزا) تهيه كرده باشد ارائه هر دو بليت به كانتر پذیرش مسافر در فرودگاه الزامي مي باشد.
*مسافراني كه داراي ويزاي محدود مي باشند براي صدور بليت رفت و برگشت به محدوده ي اعتبار ويزای خود دقت لازم را به عمل آورند.
3-مسافراني كه خواستار استفاده از بليط هاي تخفيف دار ايران ايركه شامل افراد بالاي 60 سال-دانشجويان-اساتيد دانشگاه و........مي باشند بايد حضوري به دفاتر ايران اير مراجعه نمايند.
*بليط هاي دانشجويي فقط در دفاتر شعب خارج از كشور صادر مي گردد.
4-مسافراني كه خواستار خدمات ويژه ي پزشكي هستند بايد حضوري به دفاتر ايران اير مراجعه كرده و فرم پزشكي را دريافت كنند.براي اطلاعات پزشكي مي توانيد با شماره تلفن 46624071-46624333تماس حاصل فرماييد.
5-مسافراني كه خواستار خدمات ويلچر-غذاي مخصوص و یا تخت نوزاد هستند می توانند از طریق همین سامانه هنگام ورود اسامی گزینه مربوطه را انتخاب نمایند .
6- توالی استفاده از کوپن های بلیت ( توالی مسیرها ، اول مسیر اول ، دوم مسیر دوم ، سوم مسیر سوم ،...) لازم و ضروری است در صورت استفاده از کوپن دوم ، کوپن اول غیر قابل استفاده و استرداد خواهد بود .
7-در خصوص حمل بار اضافي تلفن 51007484 ، در خصوص موجود زنده(حيوان و غیره ) تلفن 51007318 و همچنین در خصوص جنازه متوفی تلفن 51003557 پاسخگو خواهند بود.
نماد مشترک :
ایران ایر در مسیر وین با هواپیمائی اطریش OS ،در مسیر مسکو با هواپیمائی ایرفلوت SU ، در مسیر فرانکفورت ، مونیخ با هواپیمائی لوفتهانزا LH ، در مسیر باکو با هواپیمائی آذرباییجان J2 ، در مسیر آنکارا، استانبول با هواپیمائی ترکیش TK دارای نماد مشترک می باشد.
به آگاهی می رساند، براساس قوانین و مقررات اعمال شده از سوی کشورهای مقصد، و نیز با توجه به شرایط و مفاد مندرج در دستورالعمل منتشره از سوی آن کشورها، شرکت های هوایی الزام دارند تا اطلاعات مربوط به نگهداری جا، پذیرش و سوارشدن مسافران به هواپیما (شامل اطلاعات بلیط، نگهداری جا و گذرنامه) را به مراجع ذیصلاح کشورهای مقصد ارسال نمایند